Szkolenie online
Specustawa mieszkaniowa w praktyce
Jak przeprowadzić proces przygotowania inwestycji mieszkaniowej i towarzyszącej? Uwarunkowania procesu inwestycyjnego z perspektywy inwestora jak i organu samorządu terytorialnego.
- TERMIN:
- 12 lipca 2023 10:00-13:00
- PRELEGENCI:
- dr Tomasz Filipowicz, adw. Mateusz Stawiarz... więcej ›
- CENA:
-
390,00 zł z VAT
Zapisz się teraz



Możliwość zadawania pytań podczas szkolenia online
Dostęp do prezentacji prelegenta po szkoleniu
Certyfikat uczestnictwa
Darmowy 2-tygodniowy dostęp do systemu Legalis: Moduł Nieruchomości
Dostęp do prezentacji prelegenta po szkoleniu
Certyfikat uczestnictwa
Darmowy 2-tygodniowy dostęp do systemu Legalis: Moduł Nieruchomości
Specustawa mieszkaniowa przez 3 lata od uchwalenia przez Sejm w 2018 r., była prawie martwym aktem prawnym, tj. rzadko lub w ogóle nie mającym praktycznego zastosowania przez gminy. Przez ostatnie 1,5 roku administracja warszawskiego samorządu wypracowała jednak metody korzystania z tej ustawy i zaczyna to przynosić wymierne efekty (inwestycje ruszają w szerszym zakresie). Reszta gmin w Polsce pod tym względem jednak nadal sobie z tym nie radzi.
Na naszym szkoleniu, na przykładzie Warszawy przekażemy urzędnikom/prawnikom/architektom/urbanistom praktyczną wiedzę z zakresu zastosowania specustawy z korzyścią dla gmin i inwestorów. Chodzi o połączenie interesu inwestora (zysku na mieszkaniach) z interesem gmin (szkoły, przystanki, place zabaw budowanych przez inwestora).
W trakcie szkolenia poznasz wybrane orzeczenia sądów administracyjnych w sprawach dotyczących stosowania specustawy mieszkaniowej (np. wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 lutego 2020 r., IV SA/Wa 2583/19; wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 kwietnia 2020 r., IV SA/Wa 308/20; wyrok NSA z 15.10.2020 r. (sygn. akt II OSK 1759/20),
W trakcie szkolenia poznasz wybrane orzeczenia sądów administracyjnych w sprawach dotyczących stosowania specustawy mieszkaniowej (np. wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 lutego 2020 r., IV SA/Wa 2583/19; wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 kwietnia 2020 r., IV SA/Wa 308/20; wyrok NSA z 15.10.2020 r. (sygn. akt II OSK 1759/20),
Na szkoleniu dowiesz się m.in.:
- jak w Warszawie zaczęto wykorzystywać specustawę mieszkaniową (ustawę z 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (Dz. U. z 2023 r., poz. 553) do realizacji tego rodzaju inwestycji i dlaczego można tę ustawę wykorzystywać dla inwestycji mieszkaniowych w warunkach innych miast,
- jakie główne problemy pojawiają się w trakcie przygotowania inwestycji mieszkaniowych i jak można nim zapobiegać np.: jak ocenić niesprzeczność inwestycji ze Studium, jak określić standardy urbanistyczne dla inwestycji, jak spełnić standard edukacyjny inwestycji, porozumienie administracyjne gminy z inwestorem, koncepcja urbanistyczno-architektoniczna,
- jak osiągnąć zrównoważony rozwój miast i gmin, dzięki specustawie.
W ramach szkolenia omówione zostaną etapy prowadzenia inwestycji mieszkaniowej - od przygotowania po jej realizację oraz tzw. standardy urbanistyczne i proces ich tworzenia. Przyjrzymy się konkretnym przykładom, wynikającym z doświadczeń warszawskich.
Główne zagadnienia będące przedmiotem szkolenia to:
- Opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej.
- Treść wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej.
- Elementy uchwały o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej.
Cel szkolenia
Celem szkolenia jest przedstawienie możliwości wykorzystania przepisów specustawy mieszkaniowej do realizacji inwestycji mieszkaniowych i towarzyszących w oparciu o doświadczenia warszawskie. W ramach szkolenia omówione zostaną najważniejsze zagadnienia uregulowane w specustawie mieszkaniowej, które generują problemy zarówno dla inwestorów jak i organów samorządu terytorialnego. Część problemów związanych ze stosowaniem specustawy mieszkaniowej znalazły już pierwsze interpretacje w ramach orzecznictwa sądowoadministracyjnego, które zostaną przybliżone uczestnikom szkolenia.
Dla kogo jest to szkolenie?
Szkolenie skierowane jest do urzędników administracji samorządowej (urzędy gmin i starostwa), głównie pracowników z wydziałów architektury i planowania przestrzennego gmin i starostw, ale również wspierających działania organów uchwałodawczych (rady miasta), inwestorów i ich przedstawicieli, architektów i urbanistów.
Gwarantujemy najwyższy poziom ekspercki!
Jesteśmy prawnikami i znamy Twoje potrzeby. Dlatego naszymi prelegentami są:
dr Tomasz Filipowicz - radca prawny, doktor nauk prawnych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, prawnik zarządzający w Kancelarii Filipowicz&Wspólnicy, szkoleniowiec, autor publikacji z zakresu Prawa budowlanego, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz dotyczących tzw. postępowania środowiskowego w zakresie przedsięwzięć energetycznych i infrastrukturalnych. Ma wieloletnie doświadczenie w reprezentowaniu przedsiębiorców w postępowaniach przed organami administracji, sądami administracyjnymi oraz powszechnymi.
adw. Mateusz Stawiarz - wspólnik w kancelarii Filipowicz & Wspólnicy. W ramach kancelarii świadczy usługi doradcze w zakresie prawa administracyjnego i procedury sądowoadministracyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem budowlanego procesu inwestycyjnego, w tym wymagań ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, prawa ochrony środowiska, prawa własności lokali i gospodarki nieruchomościami. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji z zakresu inwestycyjnego procesu budowlanego oraz zagadnień związanych z realizacją projektów wdrożeniowych IT. Redaguje oraz współtworzy ważne publikacje naukowe, m.in. Komentarze do Prawa budowlanego, Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, Specustawy mieszkaniowej i innych.
Więcej o prowadzących w zakładce "Prelegenci".
Program szkolenia online
Szczegółowa agenda szkolenia znajduje się zakładce "Program".
Szkolenie zamknięte
To szkolenie możemy zorganizować także w formule szkolenia zamkniętego, przygotowanego dla Twojej firmy/kancelarii/instytucji. Sprawdź szczegóły >>
To szkolenie możemy zorganizować także w formule szkolenia zamkniętego, przygotowanego dla Twojej firmy/kancelarii/instytucji. Sprawdź szczegóły >>
Aplikacja mobilna Beck Akademia
- Pakiet informacji o szkoleniach na wyciągnięcie ręki
- Wygodny dostęp do materiałów szkoleniowych
- Bieżące powiadomienia dotyczące Twojego szkolenia
- Możliwość zadawania pytań i kontaktu z organizatorem
Pobierz bezpłatnie
w Sklepie Play lub App Store.
Wpisz "Beck Akademia" lub kliknij w link:
Godziny szkolenia online: 10:00-13:00
Link do webinarium zostanie przesłany na Państwa adres e-mail najpóźniej dwie godziny przed startem.
Program:
- Omówienie zasadniczych przeszkód w korzystaniu przez gminy ze specustawy mieszkaniowej.
- Przedstawienie wybranych problemów pojawiających się w trakcie przygotowania inwestycji mieszkaniowych i towarzyszących na gruncie doświadczeń warszawskich.
- Omówienie zasadniczego problemu zapewnienia niesprzeczności inwestycji mieszkaniowej ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego - na tle orzecznictwa sądowego.
- Uwarunkowania tworzenia koncepcji urbanistyczno-architektonicznej - główne problemy.
- Standardy urbanistyczne - omówienie rozwiązań przyjętych w Warszawie.
- Omówienie treści wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej.
- Omówienie instytucji "porozumienia gminy z inwestorem" jako kluczowego kroku w celu skutecznej realizacji inwestycji mieszkaniowej i towarzyszących.
- Omówienie elementów uchwały o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej.
- Główne problemy pojawiające się w toku postępowania o pozwolenie na budowę.

dr Tomasz Filipowicz
Radca prawny, doktor nauk prawnych Wydziału Prawa i Administracji
Uniwersytetu Warszawskiego, prawnik zarządzający w Kancelarii
Filipowicz&Wspólnicy, szkoleniowiec, autor publikacji z zakresu Prawa
budowlanego, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz dotyczących tzw.
postępowania środowiskowego w zakresie przedsięwzięć energetycznych i
infrastrukturalnych. Ma wieloletnie doświadczenie w reprezentowaniu
przedsiębiorców w postępowaniach przed organami administracji, sądami
administracyjnymi oraz powszechnymi. Specjalizuje się również w doradzaniu w
projektach nowotechnologicznych z uwzględnieniem specyfiki ochrony własności
intelektualnej i ochrony tajemnic. Ostatnio wykładowca na studiach
podyplomowych z Gospodarki Przestrzennej w SGH.

adw. Mateusz Stawiarz
Wspólnik w kancelarii Filipowicz & Wspólnicy. W ramach kancelarii świadczy
usługi doradcze w zakresie prawa administracyjnego i procedury
sądowoadministracyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem budowlanego procesu
inwestycyjnego, w tym wymagań ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu
przestrzennym, prawa ochrony środowiska, prawa własności lokali i gospodarki
nieruchomościami. Jest autorem kilkudziesięciu
publikacji z zakresu inwestycyjnego procesu budowlanego oraz zagadnień
związanych z realizacją projektów wdrożeniowych IT. Redaguje oraz współtworzy ważne publikacje naukowe, m.in. Komentarze
do Prawa budowlanego, Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, Specustawy mieszkaniowej i innych.
Godziny szkolenia online: 10:00-13:00.
Zapisy trwają do 11 lipca 2023 r. do godziny 23:59 lub do wyczerpania limitu miejsc.
Link do webinarium zostanie przesłany na Państwa adres e-mail najpóźniej dwie godziny przed startem.
Dostęp do szkolenia możliwy wyłącznie w czasie rzeczywistym.
W przypadku nie otrzymania wiadomości prosimy sprawdzić folder SPAM w skrzynce pocztowej. W razie dodatkowych pytań prosimy o wiadomość na adres [email protected].
Prosimy o logowanie się na szkolenie z wykorzystaniem przeglądarki Chrome lub Mozilla Firefox. Starsze wersje Internet Explorera nie wspierają naszej platformy webinarowej, więc mogą wystąpić problemy techniczne, w szczególności związane z dźwiękiem.
Certyfikat uczestnictwa zostanie wysłany drogą elektroniczną w formie PDF w ciągu 7 dni roboczych po szkoleniu.
Darmowy 2-tygodniowy dostęp do systemu Legalis zostanie wysłany drogą elektroniczną w ciągu 7 dni roboczych po szkoleniu.
Aplikacja mobilna Beck Akademia
- Pakiet informacji o szkoleniach na wyciągnięcie ręki
- Wygodny dostęp do materiałów szkoleniowych
- Bieżące powiadomienia dotyczące Twojego szkolenia
- Możliwość zadawania pytań i kontaktu z organizatorem
Pobierz bezpłatnie
w Sklepie Play lub App Store.
Wpisz "Beck Akademia" lub kliknij w link: