Szkolenie online
Czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu rzeczą wspólną
Samodzielne sporządzenie prawidłowego wniosku. Omówienie przesłanek warunkujących pozytywne rozpoznanie wniosku. Zasady wnoszenia wniosków
- TERMIN:
- 2 marca 2021 11:00-13:00
- PRELEGENCI:
- r. pr. Agnieszka Żelazna... więcej ›
- CENA:
-
249,00 zł z VAT
Zapisz się teraz

Możliwość zadawania pytań podczas szkolenia online
Dostęp do prezentacji prelegenta po szkoleniu
Certyfikat uczestnictwa w PDF
Darmowy 2-tygodniowy dostęp do systemu Legalis: Moduł Premium - Prawo nieruchomości
Dostęp do prezentacji prelegenta po szkoleniu
Certyfikat uczestnictwa w PDF
Darmowy 2-tygodniowy dostęp do systemu Legalis: Moduł Premium - Prawo nieruchomości
Obowiązujące przepisy (wychodząc naprzeciw praktycznej stronie związanej z zarządem rzeczą wspólną przez jej współwłaścicieli, często się w tym względzie różniących) umożliwiają uzyskanie na drodze sądowej rozstrzygnięcia dopuszczającego realizację planowanej czynności, która przekracza zakres zwykłego zarządu, w sytuacji gdy na jej wykonanie nie uzyskano zgody wszystkich współwłaścicieli.
Mimo, że procedura związana z uzyskaniem zezwolenia sądu nie jest nadmiernie skomplikowana, często barierą dla współwłaścicieli w zgłoszeniu i dalszym uczestnictwie w postępowaniu wywołanym złożonym wnioskiem jest brak umiejętności w prawidłowym jego skonstruowaniu, w szczególności zaś właściwym określeniu przedmiotu żądania i jego wystarczającym uzasadnieniu.
Cel szkolenia
Szkolenie ma na celu omówienie przesłanek warunkujących pozytywne rozpoznanie wniosku (w oparciu o aktualne orzecznictwo) oraz zasad wnoszenia wniosków o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu rzeczą wspólną, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki rozstrzygania przez sąd o dokonaniu czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu nieruchomością wspólną, o której mowa w przepisach ustawy o własności lokali.
Na szkoleniu uzyskasz wiedzę potrzebną do samodzielnego sporządzenia prawidłowego pod względem formalnym wniosku o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu rzeczą wspólną i złożenia go we właściwym sądzie, jak też udziału w postępowaniu, aż do jego zakończenia w tym sądzie.
Dowiesz się również o praktycznych problemach, jakie mogą ujawnić się przy okazji sporządzenia wniosku lub już w toku prowadzonego postępowania sądowego (np. trudności w ustaleniu stron postępowania i ich adresu dla potrzeb doręczania pism procesowych, śmierć uczestnika postępowania lub zbycie udziału we wspólnym prawie w toku postępowania, konieczność zasięgnięcia w toku postępowania wiedzy specjalnej w drodze opinii biegłego).
Na szkoleniu dowiesz się m.in.:
- Kto może złożyć wniosek i kto powinien uczestniczyć w postępowaniu wywołanym tym wnioskiem?
- Jak prawidłowo określić strony legitymowane czynnie i biernie?
- Jak postąpić w sytuacji gdy miejsce zamieszkania uczestnika postępowania – współwłaściciela nie zgadzającego się na wykonanie czynność, nie jest nam znane?
- Jak prawidłowo skonstruować żądanie we wniosku?
- Do którego sądu złożyć wniosek i za jaką opłatą?
- Jak prawidłowo uzasadnić wniosek, z uwzględnieniem okoliczności branych pod uwagę przez sąd z urzędu przy rozstrzyganiu sprawy?
- Jak postąpić gdy w toku postępowania nastąpią zmiany po stronie osób w nim uczestniczących (np. zbycie udziału we wspólnym prawie, śmierć strony postępowania)?
- Kiedy rozstrzygnięcie sprawy będzie wymagało opinii biegłego?
- Jaka jest aktualna linia orzecznicza w sprawach tego typu i na co zwrócić szczególną uwagę zamierzając wystąpić z przedmiotowym wnioskiem do sądu?
Formuła warsztatowa
Formuła warsztatowa szkolenia (możliwość zadawania pytań na żywo, dyskusja) pozwoli Uczestnikom wymienić się doświadczeniami oraz własnymi spostrzeżeniami na temat wprowadzanych rozwiązań prawnych.
Dla kogo jest to szkolenie?
Szkolenie adresowane jest do prawników praktyków mających kontakt z postępowaniem w sprawach cywilnych i problematyką związaną z zarządem rzeczą wspólną, zwłaszcza adwokatów i radców prawnych oraz aplikantów tych zawodów, a także dla wszystkich osób, które są tak współwłaścicielami rzeczy ruchomych lub nieruchomych i które zainteresowane są nabyciem praktycznej wiedzy w zakresie czynności możliwych do przedsięwzięcia w razie braku porozumienia wszystkich współwłaścicieli co do sposobu zarządu rzeczą wspólną.
Z uwagi zaś na szczególne uwzględnienie problematyki wniosku składanego przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzonego w trybie ustawy o własności lokali – adresatem szkolenia są też zarządy wspólnot mieszkaniowych, ich członkowie oraz podmioty profesjonalnie zajmujące się zarządzaniem bądź administrowaniem nieruchomościami.
Gwarantujemy najwyższy poziom ekspercki!
Jesteśmy prawnikami i znamy Twoje potrzeby. Dlatego naszym prelegentem jest:
Agnieszka Żelazna – Radca prawny, posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, związane ze świadczeniem pomocy i doradztwa prawnego, zdobyte w kilku spółkach prawa handlowego, administracji samorządowej oraz wynikające z indywidualnie wykonywanej praktyki. Szczególną uwagę poświęca specjalizacji z zakresu rynku nieruchomości i obsługi prawnej wspólnot mieszkaniowych.
Więcej o prowadzącym w zakładce "Prelegenci".
Aplikacja mobilna Beck Akademia
- Pakiet informacji o szkoleniach na wyciągnięcie ręki
- Wygodny dostęp do materiałów szkoleniowych
- Bieżące powiadomienia dotyczące Twojego szkolenia
- Możliwość zadawania pytań i kontaktu z organizatorem
Pobierz bezpłatnie
w Sklepie Play lub App Store.
Wpisz "Beck Akademia" lub kliknij w link:
Godziny szkolenia online: 11:00-13:00
1. Omówienie charakteru prawnego wniosku o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu rzeczą wspólną, tak w świetle przepisów Kodeksu cywilnego jak też ustawy o własności lokali
Linki do webinarium zostanie przesłany na Państwa adres e-mail dwie godziny przed startem.
Program:
2. Konieczne elementy wniosku:
a) Oznaczenie stron postępowania i ich adresu (w braku zaś możliwości jego ustalenia – złożenie wniosku o ustanowienie kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu), ze szczególnym uwzględnieniem wniosku składanego przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w trybie przepisów ustawy o własności lokali;
b) Oznaczenie sądu właściwego do rozpoznania wniosku;
c) Określenie żądania wniosku i jego prawidłowe uzasadnienie ze szczególnym uwzględnieniem okoliczności branych z urzędu przez sąd pod rozwagę, takich jak: cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich właścicieli. Omówienie i przytoczenie aktualnego orzecznictwa w tym względzie;
d) Należna opłata/y od wniosku i pozyskanie danych niezbędnych do jej wniesienia
3. Przebieg postępowania, ze szczególnym uwzględnieniem praktycznych problemów, które mogą wyniknąć w toku postępowania, a związanych ze śmiercią uczestnika postępowania lub zbyciem udziału we wspólnym prawie w toku postępowania lub koniecznością zasięgnięcia w toku postępowania wiedzy specjalnej w drodze opinii biegłego

r. pr. Agnieszka Żelazna
Radca prawny, posiada wieloletnie doświadczenie
zawodowe, związane ze świadczeniem pomocy i doradztwa prawnego, zdobyte w kilku
spółkach prawa handlowego, administracji samorządowej oraz wynikające z
indywidualnie wykonywanej praktyki. Szczególną uwagę poświęca specjalizacji z
zakresu rynku nieruchomości i obsługi prawnej wspólnot mieszkaniowych. Autorka
licznych artykułów w takich tytułach jak. „Nieruchomości”
Wydawnictwa C.H. Beck, „Administrator i Menedżer Nieruchomości”,
„Mieszkanie i Wspólnota” oraz „Nowa Currenda. Miesięcznik Komorników
Sądowych”, na łamach których dzieli się swoją wiedzą, doświadczeniem oraz
omawia aktualne zmiany prawne i orzecznictwo dotyczące prawnych aspektów
funkcjonowania m.in. wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych. Jest
ona także ekspertem z zakresu nieruchomości i prawa budowlanego w ramach
poradni eksperckich udostępnianych w systemie Legalis Administracja.
Godziny szkolenia online: 11:00-13:00
Zapisy trwają do 1 marca 2021 r. do godziny 23:59 lub do wyczerpania limitu miejsc.
Linki do webinarium zostanie przesłany na Państwa adres e-mail dwie godziny przed startem.
W przypadku nie otrzymania wiadomości prosimy sprawdzić folder SPAM w skrzynce pocztowej. W razie dodatkowych pytań prosimy o wiadomość na adres akademia@beck.pl.
Prosimy o logowanie się na szkolenie z wykorzystaniem przeglądarki Chrome lub Mozilla Firefox. Starsze wersje Internet Explorera nie wspierają naszej platformy webinarowej, więc mogą wystąpić problemy techniczne, w szczególności związane z dźwiękiem.
Certyfikat uczestnictwa zostanie wysłany drogą elektroniczną w formie PDF w ciągu 7 dni roboczych po szkoleniu.
Darmowy 2-tygodniowy dostęp do systemu Legalis zostanie wysłany drogą elektroniczną w ciągu 7 dni roboczych po szkoleniu.
Dostęp do prezentacji PDF po szkoleniu
Materiały ze szkolenia w formie PDF będą umieszczone do pobrania wyłącznie w aplikacji Beck Akademia (tylko dla zalogowanych Uczestników).
Jak pobrać aplikację i uzyskać materiały?
I. Jeśli nie masz aplikacji Beck Akademia
1. Pobierz APLIKACJĘ Beck Akademia na swoim telefonie. Pobierz bezpłatnie w Sklepie Play lub App Store. Wpisz "Beck Akademia" lub kliknij w link >
2. Wybierz wydarzenie, którego jesteś Uczestnikiem.
3. W menu wybierz opcję: „Załóż konto”. Wpisz swój email i utwórz Twoje indywidualne hasło do konta aplikacji.
4. W miejscu "Kod rejestracji od organizatora” wpisz kod który otrzymasz wraz z linkiem do webinarium,
następnie wypełnij pozostałe pola - na koniec klikając „Utwórz konto”.
II. Jeśli masz już aplikację Beck Akademia
1. Otwórz aplikację i wybierz wydarzenie, którego jesteś Uczestnikiem.
2. W miejscu „Zarejestruj się na to wydarzenie” wpisz kod który otrzymasz wraz z linkiem do webinarium,.
Jak otrzymać kod rejestracji na dane szkolenie?
Kod rejestracyjny do danego szkolenia do użycia w aplikacji mobilnej Beck Akademia otrzymają Państwo w tej samej wiadomości e-mail, co link do webinarium (na około dwie godziny przed rozpoczęciem).
Aplikacja mobilna Beck Akademia
- Pakiet informacji o szkoleniach na wyciągnięcie ręki
- Wygodny dostęp do materiałów szkoleniowych
- Bieżące powiadomienia dotyczące Twojego szkolenia
- Możliwość zadawania pytań i kontaktu z organizatorem
Pobierz bezpłatnie
w Sklepie Play lub App Store.
Wpisz "Beck Akademia" lub kliknij w link: